• 982177733340
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Air & Military care

Air & Military care

Air and military care

رادیو های باند هوایی

Airband or avionics radios are primarily used as a means of two-way communication and navigation between pilots and air traffic control. If you already have an airplane, pilots and aviation systems are aware of the importance of airborne radios. Airborne radios operate in the VHF band, and are specifically excluded for use in avionics environments. Typically, the frequency range is between 108 and 137 MHz.

رادیوهای باند هوا به COM برای ارتباط صوتی و NAV برای ناوبری تقسیم می شوند.

کانال‌های NAV هنوز برای VOR (VHF Omni Directional Range) استفاده می‌شوند، اگرچه GPS در حال حاضر به طور گسترده در حمل و نقل استفاده می‌شود ولی. VOR نوعی سیستم ناوبری رادیویی کوتاه برد برای هواپیما است که به هواپیماهایی دارای این واحد گیرنده هستند این  امکان  را می دهد که موقعیت خود را تعیین کنند و با دریافت سیگنال های رادیویی ارسال شده توسط شبکه ای از پایلوت های رادیویی زمینی ثابت، موقعیت خود را تعیین کرده و در مسیر باقی بمانند.

جالب است که بدانید ،حدود 3000 ایستگاه VOR در سراسر جهان وجود دارد.

رادیوهای باند هوایی همچنین دارای یک فرکانس اضطراری در 121.5 مگاهرتز هستند که به عنوان پشتیبانی هوایی بین‌المللی (IAD) شناخته می‌شود که به فرکانس اضطراری نیز معروف است. در رادیوهای  باند هوایی این توسط یک دکمه قابل دسترسی است که سیگنال اضطراری را ارسال می کند.

صدور مجوز استفاده ازرادیوهای باند هوایی توسط هواپیمایی کشوری از رایج ترین مجوز رادیویی است و معمولاً به عنوان بخشی از آموزش خلبان برای گواهینامه خلبان خصوصی (PPL) اعطا می شود. خلبانان گلایدر که در فرکانس‌های گلایدر تعیین‌شده کار می‌کنند، تا زمانی که خارج از فرکانس‌های کنترل‌شده فعالیت می‌کنند، از الزام داشتن گواهینامه اپراتور این رادیو معاف هستند.

 همچنین دانشجویان خلبانی نیز تا زمانی که تحت کنترل مربی هستند، معاف هستند. مجوز بستگی به نحوه و مکان استفاده شما از رادیو دارد. اگر از تجهیزات ثابت یا دائمی نصب شده در هواپیما استفاده می کنید، مجوز رادیو هواپیما مورد نیاز است. اگر فقط از رادیو قابل حمل VHF در چندین هواپیما استفاده می کنید، می توانید برای مجوز قابل حمل درخواست دهید. اگر رادیوی قابل حملی دارید که فقط برای یک هواپیما استفاده می شود، باید مجوز رادیو هواپیما را داشته باشید. اگر از تجهیزات رادیویی برای صحبت با هواپیما از زمین استفاده می کنید، باید برای مجوز ایستگاه زمینی هوانوردی درخواست دهید. شما همچنین باید تأییدیه  ناوبری هوایی را دریافت کنید و فرم درخواست برای این امر تکمیل کرده باشید.کارکنان زمینی  فرودگاه ها معمولاً رادیوهای دو طرفه باند هوای قابل حمل را ترجیح می دهند زیرا می توانند مستقیماً با خلبان در کابین هواپیمای فرود آمده ارتباط برقرار کنند.

برقراری ارتباط رادیویی باند هوایی  قادر به برقراری ارتباط مستقیم با رادیوهای دو طرفه تجاری استاندارد نیستند. با این وجود، اتصال بین دو نوع مختلف رادیویی را می توان با استفاده از پل رادیویی به سیستم هوایی بدست آورد.


شرکت های مخابراتی پیشرو در این مجموعه میتوان از رادیو بیکر و موتورولا و ایکوم نام برد . البته شرکت ایکوم بدلیل تولید این محصول با قیمت پایین ، علاقمندان زیادی در ایران دارد ولی از لحاظ کیفیت رادیو بیکر حرف اول را میزند .


© 2024 All rights reserved to Tehran Basamdamkan Company